deniz_gunce_demirhisar

Deniz Günce Demirhisar, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de (EHESS, Paris) sosyoloji doktorasını tamamlıyor ve toplumsal hareketler, bellek, eylem pratikleri, yaratıcılık ve ütopya konularında çalışıyor. Sainte Pulchérie Fransız Kız Ortaokulu ve Lisesi’nden mezun olup Fransız Hükümetinin bursuyla, önlisans öğrenimini Louis le Grand Lisesi Ecole Normale Supérieure’e hazırlık sınıflarında gördü. Paris IV Sorbonne Üniversitesi’nde Felsefe Lisansından sonra, Yüksek lisansını Sorbonne’dan Siyaset Felsefesi Maîtrise’i ve EHESS’ten Master2 Sosyoloji diplomalarnı alarak tamamladı. Ardından, doktora esnasında Paris 13 Üniversitesinde araştırma görevlisi ve Fransa’da birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak sosyal bilimler dersleri verdi. Ayrıca, Association Dialogues Citoyens derneğinde uzman sosyolog ve proje asistanı olarak çalıştı. Akademik çalışmaları Fransızca ve İngilizce dergi ve kitaplarda yayımlandı. Diğer yazı ve çevirileri, Türk Dili Dergisi, Monokl ve Öteki Okumalar dergilerinde, sesonline.net ve opendemocracy.net sitelerinde yayımlandı. Klasik Latince, İtalyanca, İspanyolca, Farsça ve Çağdaş Yunanca dersleri aldı. Anadil seviyesinde Fransızca, ileri seviyede İngilizce ve orta seviyede Almanca biliyor.

Çevirileri
Fransızca-Türkçe

-Türkiye’de Demokratik  Karşı Çıkış. Aydın ve Sanatçı Girişimleri, Vincent Duclert, Belge Yayınları,  2012 (Özge Arasan ile)
-Şu Tatmini İmkansız Teselli Arzumuz, Stig Dagerman,  MonoKL, n°1, İstanbul

Türkçe-Fransızca
-“Le 18 Brumaire d’Erdoğan en Turquie”, Oya Baydar, Le Monde, 2015

İtalyanca-Fransızca
-“L’altermondialisme et la recherche sur les mouvements sociaux. Quelques réflexions”, Donatella della Porta, (Ciro Reni ile), Cultures et Conflits, n°70, Eté 2008, Paris: Ed. L’Harmattan.