Kalem Telif Hakları Ajansı 2005 yılında İstanbul’da kuruldu. Türk edebiyatının birbirinden iyi kalemlerinden oluşan 100’ün üzerinde yazarın haklarını yurtiçinde ve yurtdışında temsil eden ajansın, Türk edebiyatının dünyada tanınması için yaptığı sözleşmelerin sayısı 2015 sonu itibariyle 1.600’ü geçmiştir.

Kalem Ajans, Türk yazarların yurtdışında temsilinin yanı sıra, yurtdışındaki ajans ve yayınevlerinin de Türkiye’deki temsilciliğini yapmakta, yabancı eserlerin doğru yayıncılar tarafından yayımlanmasını sağlamaktadır. Kalem Ajans aynı zamanda ITEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’ni de düzenlemektedir. Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olan ITEF, ilk olarak 2009’da gerçekleştirilmiştir. İstanbul sokaklarını edebiyatla dolduran festival, dünyanın dört bir yanındaki yazar, editör, çevirmen ve yayıncıların İstanbul’da buluşmasına imkân yaratmaktadır.

Kalem Ajans yaptığı işlerle başından beri, edebiyat ortamının verimliliğini öncelik kabul etmiş, kültürel alışverişin önemini vurgulamıştır ve bundan sonra da bu vizyona hizmet edecek çalışmalarını yürütmeye devam edecektir.

 Hizmetler

  • Çeviri Hizmetleri / Türkçe ile 36 farklı dil arası
  • Tüm Telif Hakları Yönetimi
  • Yayıncılık Danışmanlığı / Uluslararası İlişkiler
  • Edebiyat Etkinlikleri Organizasyonu / Profesyonel Yayıncılık Buluşmaları / Çeviri Atölyeleri
  • AB Kültür Programı Projeleri Danışmanlığı
Kalem Ajans Ekibi