Türkiye’nin en büyük telif ajanslarından biri olan Kalem Ajans, 2005’te İstanbul’da kuruldu. Türk edebiyatının birbirinden iyi kalemlerinden oluşan 100’ün üzerinde yazarın haklarını yurtiçinde ve yurtdışında temsil eden ajansın, Türk edebiyatının dünyada tanınması için yaptığı sözleşmelerin sayısı, Nisan 2023 itibariyle, 3.000’i geçmiştir. Bu sözleşmeler yalnızca İngilizce ve Fransızca gibi yaygın kullanılan Avrupa dilleriyle kalmayıp daha az konuşulan Gürcüce ve Danca gibi dilleri de kapsamaktadır. Kalem Ajans, Türk yazarların yurtdışında temsilinin yanı sıra, yurtdışındaki ajans ve yayınevlerinin de Türkiye’deki temsilciliğini yapmakta, yabancı eserlerin doğru yayıncılar tarafından yayımlanmasını sağlamaktadır.

Kalem Ajans’ta herkesin üstlendiği görev ayrı olsa da ayrılmaz bir bütünün parçalarını oluşturur. Kurucumuz Nermin Mollaoğlu, 2009’da British Council tarafından verilen yılın genç girişimcisi ödülünü almış ve 2017 Londra Kitap Fuarı Uluslararası Başarı Ödülleri’nde “Türkiye ile dış dünya arasında bir köprü görevi görmesi” ile En İyi Edebiyat Ajanı Ödülü’ne değer görüldü.

Kalem’in üstlendiği işlerin büyük bir kısmını da etkinlikler oluşturmaktadır ve bu etkinlikler sadece kitap fuarları ile kısıtlı değildir. Kalem bünyesinde yayıncıları, yazarları, çevirmenleri ve okurları bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlikler düzenlemektedir. İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Kalem Telif Hakları Ajansı’nın girişimiyle 2009 yılından bu yana, kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Kalem Kültür Derneği tarafından düzenlenmekte ve hem İstanbul’da hem de Anadolu’nun pek çok şehrinde yerli ve yabancı yazar ile edebiyat profesyonellerini Türk edebiyatıyla, Türkiye’deki kültür sahneleriyle, ülkemiz edebiyatçıları ve yayıncılarıyla buluşturan uluslararası bir festivaldir. İTEF süresince aynı zamanda bir Profesyonel Buluşmalar Programı yer almakta; Türkiye’deki yazar ve yayıncıların; yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan uluslararası bir platform oluşturmaktadır. 2023 itibariyle toplamda altmıştan fazla ülkeden İTEF kapsamında neredeyse 600 yazar ve 150 yayıncılık profesyoneli ağırlamıştır.

Kalem Ajans aynı zamanda dünya çapında sosyal medya üzerinde en aktif ajanslardan biri olarak öne çıkmaktadır. Salı günleri #salıbende ve #kalemagencytakeover etiketleri ile herkese söz hakkı tanıyan bir platform haline gelip, yayıncılar ile okurlar arasındaki bağı da güçlendirmeye çalışmaktadır.

2021’de Yalova’nın Gacık ilçesinde yazarların ve çevirmenlerin ihtiyaç duyduklarında konaklayıp çalışabilmeleri adına KalemEv kurulmuştur.

 Hizmetler

  • Çeviri Hizmetleri / Türkçe ile 36 farklı dil arası
  • Tüm Telif Hakları Yönetimi
  • Yayıncılık Danışmanlığı / Uluslararası İlişkiler
  • Edebiyat Etkinlikleri Organizasyonu / Profesyonel Yayıncılık Buluşmaları / Çeviri Atölyeleri
  • AB Kültür Programı Projeleri Danışmanlığı
Kalem Ajans Ekibi