1989 Ankara doğumlu olan Orhan Efe Özenç, ilk ve orta öğrenimini Eyüboğlu Koleji’nde, lisansını İ.D. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, tezli yüksek lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Tasarımı alanında tamamladı. Avukatlığın ardından önce Beşiktaş 18. Noterliğinde hukuki metinler konusunda İngilizce-Türkçe yeminli mütercim-tercümanlık, sonrasında ise Profil Kitap (Maviağaç Yayınları) bünyesinde başta siyaset, spor ve tarih alanlarında olmak üzere editörlük ve çevirmenlik yaptı. Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan, ‘Oyunlar ve E-Spor’ konulu kitap serisinin baş yazarlığını ve editörlüğünü yaptıktan sonra, 2020 senesinde Kronoloji Yayınları’nı ve Amadeo Yayınları’nı kurdu. Hâlen daha yazarlık, editörlük ve İngilizceden çevirmenlik yapmakta, bunların yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi unvanıyla “Oyun Sektöründe E-Spor” dersini vermekte, çeşitli mecralarda basketbol üzerine köşe yazıları yazmakta, sosyal medya platformları üzerinden çeşitli konularda yayınlar gerçekleştirmekte ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Lig Temsilcisi olarak görev almaktadır.

2023 sonu itibarıyla İngilizceden çevirisini gerçekleştirdiği eserler şunlardır:

* Kral’ın Dönüşü: LeBron James’in, Cleveland Cavaliers’ın ve NBA Tarihindeki En Büyük Geri Dönüşün Öyküsü (Return of The King – Brian Windhorst, Dave McMenamin, Eylül 2018 – Profil Kitap) 

* Pratik Sihrin El Kitabı (The Little Book of Practical Magic – Sarah Bartlett, Ağustos 2020 – Profil Kitap)

* Acımasız Şampiyon: Kevin Durant En İyisi Olmanın Peşinde (KD: Kevin Durant’s Relentless Pursuit to be the Greatest, Marcus Thompson II, Kasım 2020 – Profil Kitap)

* Jürgen Klopp (Jurgen Klopp, Elmar Neveling, Ekim 2021 – Profil Kitap)

* Dördüncü Siyaset Teorisi (The Fourth Political Theory – Aleksandr Dugin, Şubat 2022, Kronoloji Yayınları)

* Max Verstappen: (Max Verstappen: A Biography – James Gray, Ekim 2022 – Profil Kitap)

* Basketbol ve Diğer Şeyler (Baketball and Other Things – Shea Serrano, Kasım 2022, The Kitap)

* Hitler’in Rol Modeli: ABD (Hitler’s American Model – James Q. Whitman, Ekim 2023, Kronoloji Yayınları)

* Kevin Garnett Ansiklopedisi: A’dan Z’ye Bir Otobiyografi (KG: A to Z: An Uncensored Encyclopedia of Life, Basketball, and Everything in Between – Kevin Garnett, David Ritz, Kasım 2023, Profil Kitap)

* Bal Arıları ve Uzaktaki Gök Gürültüsü (Honeybees and Distant Thunder – Riku Onda, Aralık 2023’te yayımlanacak, Destek Yayınları)

* On Swift Horses – Shannon Pufahl, (2024’te yayımlanacak, Destek Yayınları)