mehmet_unverMehmet Ünver, 1956 yılında İstanbul’un en şirin iskele semtlerinden biri olan Kuzguncuk’ta doğdu. Küçük yaşlarda edebiyata merak sardı. Boğaziçi’nin en güzel semtlerinden birinde yaşıyor olmanın verdiği ilhamla küçük yaşlarda yazmaya başladı.

İlk romanı Bir Kuzgun Yaz ismiyle 2002 başında yayımlandı. 1960’ların İstanbul’unu, o yılların komşuluk ilişkilerini, komik ve hüzünlü anılarını yine o günlerin çocuklarının gözünden, naif bir dille anlattığı bu kitap okurlar tarafından ilgiyle karşılanarak devamını yazması beklendi. 2003 yılında PUS ismiyle yayımladığı devam romanında bu kez 1970’li yılları ve ülkeyi 12 Mart muhtırasına götüren olayları yine o günlerin delikanlılarının gözünden anlattı. Üçüncü romanı Kırmızı Fener Sokağı ismiyle 2005 Temmuz’da yayımlandı. Tamamen gerçek olaylar ve karakterlerden yola çıkarak yazdığı bu romanda Avrupa’da yalnızlaşarak olmadık yollara düşen kadınlarımızı anlattı. Bu roman okurlardan kayda değer bir ilgi gördü ve bir haftada üç baskı yaptı.

Romanlarının yanı sıra Çeşitli öykü derlemelerine katkıda bulundu. 2010 Dünya Başkenti İstanbul Projesi çerçevesindeki İstanbul Öyküleri kitabında Sait Faik, Selim İleri, Murathan Mungan, Abidin Dino, Tezer Özlü, Oktay Akbal gibi yazarlarımızla birlikte öyküsü yayımlandı. Kitaplarıyla ilgili olarak çeşitli TV kanallarında ve gazetelerde söyleşileri yayınlandı. Şu sıralar yeni roman çalışmalarının yanı sıra dergilerde yazıyor.

Mehmet Ünver’in Diğer Dillere Çevrilen Kitapları: