baris-mustecapliogluBarış Müstecaplıoğlu
, 1977’de Kocaeli’de doğdu. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Hikâye ve roman eleştirileri çeşitli dergilerde ve gazete eklerinde yayımlandı.

Türkiye’nin ilk fantastik kurgu dizisi olan Perg Efsaneleri’nin başlangıç romanı Korkak ve Canavar ve devam kitabı Merderan’ın Sırrı 2002’de, üçüncü romanı Bataklık Ülke ise Ocak 2004’de yayımlandı. Tanrıların Alfabesi, dört romandan oluşan Perg Efsaneleri’nin son kitabı oldu.

Perg Efsaneleri serisini tamamladıktan sonra, birey olmak ve anlam arayışı üzerine Şakird isimli bir roman yazan Barış Müstecaplıoğlu, bu kitabın ardından sokak çocuklarını ve onları kullanan suç örgütlerini işleyen bir polisiye olan Kardeş Kanı‘nı kaleme aldı. 2009’da 14.yüzyılda yaşamış gizemli şamanist ressam Mehmet Siyah Kalem’in eserlerini odağına alan “Bir Hayaldi Gerçekten Güzel” isimli romanı yayınlandı. Perg Efsaneleri tarzında bir fantastik kurgu serisi olan Şamanlar Diyarı oldu. Şamanlar Diyarı, Keşifler Zamanı ve Özgürlük Uğruna adlı üç kitapla tamamlanan, fantastik bir diyarda ırkçılık ve soykırım gibi temalara değinen bu seriyle, Mehmet Siyah Kalem’in çizdiği yılan kuyruklu esrarengiz yaratıklara bir isim, bir ülke ve bir tarih yarattı. Uçan arabalarla leventleri, robotlarla semazenleri sıra dışı bir kurguda ustalıkla buluşturduğu Osmanlı Cadısı romanı 2016 yılında yayımlandı. 2021 yılında yayınlanan son romanı “Ahtapotun Rüyası” ile bağlı olmakla bağımlı olmak arasındaki ince çizginin üzerinden geçmekte, okurlarını fantastik edebiyatın zihin açıcı dünyasıyla buluşturmaya devam etmektedir.

Romanları dışında birçok öykü seçkisine de katılan yazarın çeşitli öykü ve romanları bugüne kadar İngilizce, Lehçe, Romence, Bulgarca, Çince, Arapça, Sırpça, Almanca ve Hintçe dillerinde yayımlandı.

2012’de, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) kurucuları arasında yer aldı. Yazarın fantastik romanları bugün pek çok okulda, edebiyat derslerinde yardımcı kitap olarak okutulmaktadır.

www.barismustecaplioglu.com

Barış Müstecaplıoğlu’nun Diğer Dillere Çevrilen Kitapları

Barış Müstecaplıoğlu’nun Yer Aldığı Antolojiler: