Ayşegül Çelik 1968’de doğdu. HÜ İktisadi İdari Programlar ve AÜ DTCF Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Şiirleri, öyküleri, makaleleri ve röportajları Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, kitaplık, Varlık, Kent ve Gençlik, Bilim ve Teknik, Bilişim, Bütün Dünya, Doxa gibi dergilerde ve Milliyet, Hürriyet gibi gazetelerde yayımlandı. Yazdığı radyo oyunları TRT tarafından ödüllendirildi. Televizyon ve sinema için drama yazarlığı yaptı. AÜ Devlet Konservatuarı’nda Dünya Edebiyatı dersleri verdi.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Kaynanam nasıl kudurdu?’ romanından yaptığı uyarlama, 2009-2010 sezonunda Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi.‘Kadın Öykülerinde Ankara’ ve ‘Belki Varmış Belki Yokmuş’ adlı çok yazarlı kitaplara öyküleriyle katıldı. Ayrıca 2010’da ikincisi yapılan İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’ne katılan yazarların, Festival için yazdıklarının toplandığı tematik kitaplardan ikincisi olan Şehir ve İnsan adlı çalışmada da imzası bulunmaktadır.

 Kitapları:

Sensizkaradadenizdüşleri (Şiir, 1997),Korku ve Arkadaşı(Öykü, 2003), Şehper; Dehlizdeki Kuş (Öykü, 2008, Notre Dame De Sion Edebiyat ödülü)Kâğıt Gemiler,(Öykü, 2010, Yunus Nadi Öykü Ödülü 2010),Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul (Biyografi,2013)

Ayşegül Çelik’in Diğer Dillere Çevrilen Kitapları: