FZUP0256Yazar, aktör ve senarist olan Ercan Kesal, 1959 yılında Avanos-Nevşehir’de doğdu. 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun süre devam ettiği doktorluk kariyerinden sonra, uygulamalı psikoloji ve sosyal antropoloji eğitimleri almaya başladı. Radikal ve BirGün gibi gazetelerde yayınlanan makale ve çağdaş hikayelerinin yanı sıra, Kesal Türk filmleri için senaryolar yazmıştır. Oyunculuk kariyerine Uzak filmiyle başlayan Kesal, Bir Zamanlar Anadolu’da gibi önemli filmlerde aktör ya da senarist olarak kariyerine devam etmiştir.

Kesal’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oluşum sürecini anlattığı ”Evvel Zaman” adlı günce-kitabı 2014 yılında İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

“Peri Gazozu”  ölüm ve yaşam, artan acılar ve yaşlanmanın getirmiş olduğu hayal kırıklıkları gibi hayatın basit ama büyülü yönlerini, pek çok değişik karakterin gözünden bazen zorlayıcı ama sevgi dolu bir ailenin ilişkisini anlatan hikayelerden oluşmaktadır. Kesal’ın novella türündeki kitabı “Nasipse Adayız” 2015 yılında İletişim Yayınları’ndan çıktı. “Cin Aynası” kitabı 2016 yılında İletişim Yayınları’ndan çıktı.