hifzi_topuz5 - KopyaHıfzı Topuz, 1923’te İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1942), İÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans (1957-59) ve yine Strasbourg Hukuk Fakültesi’nde gazetecilik doktorası yaptı (1960).

1947-58 yılları arasında Akşam gazetesinde önce istihbarat şefi, sonra yazışleri müdürü oldu. İstanbul Gazeteciler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığında bulundu.

Paris’te Unesco Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşımı Şefi olarak çalıştı (1959-1983). Uluslararası mesleksel gazeteci örgütleri arasında işbirliği, basın ahlakı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetti. Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi. Kara Afrika’da kırsal basın projesini oluşturdu.

1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun Paris’te, Unesco’nun merkezinde ilk kuruluş projelerini hazırladı. 1974-75 yıllarında TRT’de Radyolardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’nda bulundu. 1986’da İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu ve bugüne kadar derneğin başkanlığını yaptı. Anadolu, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo ve TV tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi. Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde ve çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazdı.

Kazandığı Ödüller: Sertel Demokrasi Ödülü (1998), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2003), Lions Kulüpleri Federasyonu Atatürk Barış Ödülü (2004), Osmangazi Üniversitesi Onursal Doktora Ödülü (2005) Orhan Kemal Roman Armağanı (2007), Uluslararası İletişim Araştırmaları Birliği Ellinci Yıl Ödülü (Paris, Unesco, 2007).

Hıfzı Topuz’un Diğer Dillere Çevrilen Kitapları: