ece erdogus foto3

Ece Erdoğuş Levi 1982 yılında Bursa’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünü tam burslu olarak tamamladıktan sonra yüksek lisansını aynı üniversitede Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine yaptı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Birinciliği derecesiyle mezun oldu. 1998 yılında Ferhan Şensoy’un Nöbetçi Tiyatrosunu kazandı ve 1999-2000 sezonunda Fişne Pahçesu oyunuyla Ortaoyuncular’da profesyonel oldu. 2006 yılına kadar aynı tiyatroda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

İlk romanı Kolpa 2009 senesinde Doğan Kitap (2017, İletişim Yayınları) tarafından yayımlandı. Onu Bulgarca ve Makedoncaya çevrilen Yok Olma Kılavuzu (2011, Doğan Kitap), Tuhaf Hikâyeleri Sever misiniz? (2016, İletişim Yayınları), çocuklar için yazdığı Dünya İçin Bir Şans (2017, Hep Kitap), Her Şeyi Baştan Anlat (2018, Hep Kitap), Masal’ın İstanbul Maceraları serisinin Beyoğlu ve Galata kitapları (Epsilon Yayınları- 2020) ile ilk resimli çocuk kitabı Bütün Ev Odam Olsa (Uçanfil Yayınları-2020) izledi.

Taraf Kitap’ta yetişkin kitapları, Kitapsever Dergi’de Masal’ın Kitaplığı köşesinde çocuk kitapları üzerine eleştiri ve tanıtım yazıları yazdı. Halen Oksijen Gazetesi’nde Masal’ın Seçtikleri köşesini hazırlamakta, çocuk edebiyatı konusunda yaptığı röportajları yayımlanmaktadır. Buart Sanat Atölyesi’nde gençlere, Kahire-Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde Türkoloji öğrencilerine yazı yaratımı dersleri vermektedir.

Çeşitli antolojilerle edebiyat dergilerinde öykü, makale ve inceleme yazıları yayımlanan Erdoğuş Levi, İstanbul’da yaşıyor ve Masal Clara’nın annesi.

www.eceerdogus.com

Ece Erdoğuş’un Diğer Dillere Çevrilen Kitapları