IMG_20190219_155240_3

29 Kasım 1954 tarihinde İzmir’de doğdu. İzmir Saint Joseph Fransız Ortaokulu ve İzmir Özel Fatih Koleji’nde okudu. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Bölümü’nden mezun olarak lisans eğitimini tamamladı. Uzun yıllar sanayicilikle uğraştıktan sonra kendini edebiyat dünyasının büyüsüne kaptırdı. Şubat 2003’de yayımlanan ve Mayıs 2016’da beşinci baskısı yapılan “Levant’ın Yıldızı İzmir-Levantenler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler” adlı kitap, Bülent Şenocak’ın ilk araştırmacı yazarlık denemesidir. Bu kitap 2008 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmada Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülü aldı. Kitap halen, Levantenler konusunda müracaat edilen en önemli kaynaklardan biri olmaya devam etmektedir. Kitabın Yunanca çevirisi, Kasım 2019’da Yunanistan’ın en köklü yayınevlerinden biri olan Epikentro tarafından yayımlandı.

Bülent Şenocak, 2008 yılında Şenocak Yayınları’nı ve 2009 yılında da hayallerini süsleyen Şenocak Kitabevi’ni kurdu. Bu arada edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırdı. İzmir Tarih ve Toplum Dergisi’ni yayınladı. 2012 yılında “İnsanlaştırılan Tanrı” adlı felsefi bir deneme yaptı. Bülent Şenocak, yayıncılık serüvenini 2013 yılında noktaladı ve edebiyat yolculuğuna yazar olarak devam etmeye karar verdi.

Vali Hasan Tahsin Uzer’in Malta’da sürgündeyken yazmaya başladığı anılarından ve 1876 yılında Selanik Saatli Camide, iki konsolosun ölümü ile sonuçlanan tarihi bir olaydan yola çıkılarak kaleme alınan ve 2013 yılında yayımlanan “Düş Yollarda Kırıldı”, yazarın ilk romanıdır. Bu roman, Brendan Freely tarafından Shattered Dreams adıyla İngilizceye çevrildi ve 2014 yılında Createspace tarafından yayımlandı. Yine aynı romanın Arapça çevirisi, 2016 yılında Alarabia Publishing tarafından Mısır’da yayımlandı.

1840 yılında Şam’da meydana gelen ve tarihe “Şam Vakası- Damascus Affair” olarak geçen dramatik bir olayın akıcı bir üslupla anlatıldığı “Kan İftirası” adlı roman yazarımızın son romanıdır.

Bülent Şenocak’ın Diğer Dillere Çevrilen Kitapları: