Muhsin Akgün'ün objektifinden

Muhsin Akgün’ün objektifinden

1973 yılında İzmir’de doğan gazeteci yazar Ece Temelkuran, 1991 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisinde yayımlandı.

Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ancak bu mesleği henüz icra etmedi. Yurtiçinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk’te muhabirlik yaptı. Dünya Sosyal Forum’unu izlemek için 2003′te Brezilya’ya, 2004′te Hindistan’a gitti. Venezüella’daki sosyalist devrimini ve Arjantin’de ekonomik krizden sonra oluşan halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları “Buenos Aires’te Son Tango” adı altında yazı dizisi olarak Milliyet’te yayınlandı. Milliyet gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı.

Habertürk TV’de yayınlanan “Kıyıdan” adlı programı hazırlayıp sunan Temelkuran, Habertürk gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı.

Bugüne kadar Nawaat, New Left Review, Le Monde Diplomatique, Global Voices Advocacy ve Guardian’da makaleleri yayımlanan Temelkuran, Al-Akhbar English’te düzenli olarak yazdı.

Kitapları: Bütün Kadınların Kafası Karışıktır,Şiir,1996; Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri,Siyaset,1997; İç Kitabı, Şiir, 2002; Kıyı Kitabı,Şiir,2002; Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar, Deneme, 2004; Ne Anlatayım Ben Sana!,Siyaset, 2006; Ağrı’nın Derinliği, Siyaset, 2008; Muz Sesleri, Roman, 2010; İkinci Yarısı, Deneme, 2011; Kayda Geçsin, Deneme, 2012; Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Roman, 2013, Devir, Roman, 2015.

Ödülleri:

En İyi Gazeteci Yazar Ödülü 1998; Genç Mülkiyeliler Topluluğu Yılın Gazetecisi Ödülü 1996, Alman Hükümeti; Yılın Araştırma Yazısı Ödülü (“Bekaret Testi Suçtur” adlı yazısı için); Beyaz Yorum Ödülü (Milliyet’teki yazıları için, BAL Vakfı tarafından); Barış Kalemi Ödülü (Savaş karşıtı yazıları için, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından); Düşünce ve Demokrasi Ödülü (Biz Burada Devrim Yapıyoruz, Sinyorita! kitabıyla Türk Tabipler Birliği tarafından); Barış Dostluk Demokrasi Ödülü 2007 (Ne Anlatayım Ben Sana! kitabıyla Diyarbakır Demokrasi Platformu tarafından); Ayşenur Zarakolu Düşünceye Özgürlük Ödülü 2008 (İnsan Hakları Derneği tarafından); Halkevleri Halkın Sesi Ödülü 2011, (Kıyıdan televizyon programı için); İLAD İletişim Araştırmaları Derneği Onur Ödülü 2012

www.ecetemelkuran.com

Ece Temelkuran’ın Diğer Dillere Çevrilen Kitapları